

Hledáte způsob jak obohatit výuku o nevšední a velmi kvalitní aktivity?
Hledáte něco co by bylo přínosné a inspirativní pro učitele?
Hledáte něco co by přineslo žákům motivační zážitek?
Workshop s indickou zpěvačkou a lektorkou Meenal Natu vás prostřednictvím zpěvu uvede do starobylého hudebního světa indického subkontinentu a především do fascinujícího systému indické hudby. Workshop je ukončen krátkým koncertem.
Workshop indické klasické hudby
Je jedinečnou příležitostí k setkání s profesionální hudebnicí, která vyrůstala v komplexně a systematicky propracované hudební kultuře, jejíž kořeny sahají daleko do minulosti. Studovala ji jak s tradičními guruy, tak na univerzitě, koncertuje na prestižních indických pódiích i v zahraničí, a vyučuje studenty ze všech koutů naší planety.
Meenal vás provede způsoby zpěvu, zhmotňujíc vnímání hudby, které je vzdálené tomu evropskému. Přináší docela jiný pohled na zpěv a hudbu jako takovou. Workshop doprovodí evropští hudebníci, kteří se specializují na indické hudební nástroje. V závěru workshop vyvrcholí krátkým koncertem. Účastníci se mohou aktivně zapojit. (Evropské) hudební vzdělání není třeba, je však vítáno.
Indická klasická hudba patří k nejvýraznějším fenoménům duchovně a meditačně orientované hudby. Již v nejstarších indických textech se objevuje myšlenka objektivního působení zpívaného posvátného textu (mantry). Hudba bývá považována za nástroj spojení se světy, které nás přesahují, a je jednou z významných cest vedoucích k objevování hlubších dimenzí sebe sama.
Co vám workshop přinese?
Setkání se skutečným odborníkem. Který, pro nás exotickou, hudbu nejen vystudoval, ale v starobylé kultuře se narodil a vyrůstal.
Pochopení hudby jiných etnik. Uvědomění si, že jejich hudební systém může být mnohem starší, propracovanější, rozsáhlejší a zasahuje vetší počet obyvatel než západní hudba.
Využití praktických dovedností, odzkoušených staletími, k obohacení našeho způsobu výuky i chápání hudby.

Zpěv doprovodí indické strunné hudební nástroje sitár, surbahár a tánpura, které mají nezaměnitelný zvuk s harmonizujícím, až léčivým efektem. Jsou konstruovány tak, aby při hře vytvářely obrovské spektrum alikvotních tónů, a to i mimo běžně slyšitelnou oblast.
Neopomeneme také úvod do indických rytmických systémů, které jsou nejpropracovanějšími a nejkomplexnějšími rytmickými systémy na Zemi. Mají dokonce svůj vlastní rytmický jazyk, v němž každý zvuk reprezentuje nějaký úhoz, dobu, jednotku rytmu. Některé rágy, způsoby zdobení a rytmické fráze se předávaly ústně v hudebnických rodech a zároveň tradičních školách jako vzácné “rodinné stříbro”.
Workshop přináší velkou inspiraci jak studentům evropské (nejen) klasické hudby, tak hudebním profesionálům 21. století. Ukáže nám většinově stále ještě neznámé, avšak věky osvědčené postupy, způsoby a hodnoty hudebního myšlení, kterých bychom mohli inovativně využít v naší vlastní hudební praxi.
Obohatí i nehudebníky, které osloví jemnými zvuky s meditativním přesahem. Všem pak přináší zážitek hlubšího, osvobozujícího poznání, že západní umělecká hudba je jen jednou z mnoha možných hudebních světů, které stojí za to objevovat.
Na workshopu se podílí řada dalších lidí:
Zdeněk Hladík

Multiinstrumentalista, hráč na sitár, surbahar a další nástroje
Ajay Laxman Bobade

Učitel jógy a jógaterapeut
Mgr. Veronika Seidlová, Ph.D.

Odborná asistentka na Fakultě humanitních studií UK, vyučuje etnomuzikologii a antropologii
Ing. MgA. Tomáš Reindl, Ph.D.

Hudební skladatel, multiinstrumentalista, hráč na tabla, pedagog, muzikolog
Máte-li otázky ohledně workshopu, neváhejte mě kontaktovat na zdenek.hladik67@gmail.com. Rád vaše dotazy zodpovím.
Nebo klikněte na následující tlačítko, ve formuláři vyplňte vaše kontaktní údaje a já se vám ozvu obratem.